Příběhy našich sousedů podruhé ze škol na Frýdlantsku
Vzpomínky pamětníků z Frýdlantska ožijí díky audio a video reportážím žáků základních a středních škol. V úterý 14. června 2022 od 16 hodin se ve frýdlantském kině uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky šesti proslulých i méně známých pamětníků z regionu (a nejen z něj), jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Frýdlantsku konal podruhé, se zapojilo celkem šest žákovských týmů ze čtyř základních a dvou středních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci a studenti ze ZŠ a MŠ Mníšek, ZŠ a MŠ Raspenava, ZŠ Nové Město pod Smrkem, ZŠ a MŠ Hejnice, SŠHL Frýdlant a Gymnázia Frýdlant. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění vybraných pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v polovině června. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Vlasty Miklánkové velice pozoruhodný mix osobností.
Děti zpovídaly několik pamětníků událostí srpna 1968. Jeden z nich prožil příchod vojsk Varšavské smlouvy na vojně (Pavel Šmidrkal) a jediná pamětnice-žena v projektu (Jarmila Krebsö) prožívala dramatické srpnové události v centru Prahy. Dále se děti setkaly se dvěma dětskými vzpomínkami na druhou světovou válku (Václav Harmáček a Miroslav Jech) nebo s příběhem syna neodsunutých sudetských Němců, který se česky naučil až po nástupu do první třídy (Heinz Reichl). Vyslechly si také vyprávění o pobytu ve vězení (Frank Lukeš).
Projekt je nesoutěžní, nicméně v rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Anna Dařbujanová (historička), Michaela Komorousová (pedagožka) a Adam Zeman (žurnalista) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a poskytne účastníkům zpětnou vazbu. Prezentace, kterou bude ve frýdlantském kině na adrese Tyršova 1077, Frýdlant moderovat Diana Čičmanová, je přístupná veřejnosti.
O PROJEKTU:
V roce 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 537 českých škol s více jak 3000 žáky a studenty, kteří pod vedením 604 učitelů zdokumentovali v 737 žákovských dokumentaristických týmech téměř 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Vytvořené žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.
PR a média: Bc. Michaela Szkála; michaela.szkala@postbellum.cz, (+420) 603 841 422
Regionální koordinátor: Mgr. Vlasta Miklánková; vlasta.miklankova@postbellum.cz,
(+420) 604 897 070
Projekt mohl být realizován díky financím, které poskytly: MAS Frýdlantsko, Liberecký kraj a obec Mníšek